Új könyv: Brandtner Antal – egy polihisztor gyógyszerész

A Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának gyógyszerésztörténeti könyvsorozatát a Karhoz tartozó ’Lárencz László’ Gyógyszerésztörténeti Csoport munkatársai gondozzák. Eddig megjelent monográfiák:

  • Kóczián Zoltán Gergely (2022): A Kóczián- és Sperlágh-gyógyszerészdinasztia története;
  • Pintér Erika, Botz Lajos (2023): Szolcsányi János – A pécsi farmakológiai iskola kiemelkedő egyénisége és a pécsi egyetemi gyógyszerészképzés szakalapítója;
  • Szabó László Gy. (2023): „Hazámat szolgálom” – Lárencz László pécsi honvéd gyógyszerész gyógyszerésztörténeti munkássága.

A megjelentetés költségeit a ’Pécsi Egyetemi Gyógyszerészképzésért Alapítvány’ (PEGYA) viseli.

A most megjelent, művészi kivitelezésű monográfia szerkesztését Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke végezte. A művészi kivitelezés a szekszárdi Séd Nyomda érdeme (ISBN 978-963-626-265-5, felelős szerkesztő Szabó László Gy. PEGYA, kiadás: Pécs, 2024).

A borító hátlapján olvasható: „A pécsi Gyógyszerésztudományi Kar alapítása szempontjából jelentős hatást gyakorolt a gyógyszerészi kémiai szemlélet kialakulására a budapesti Semmelweis Egyetem neves oktatója, a múzeumalapító Brantner Antal (1929-2006), aki igazi baranyaiként kezdettől fogva nagy örömmel támogatta a pécsi gyógyszerészképzés tervét. Az általa Szentlőrincen létesített Brantner-Koncz Műemlékház ma is igen értékes gyógyszerész- és helytörténeti értékeket tár elénk, mint alapítványi múzeum, könyvtár és kutatóhely.

A könyvben munkásságát volt munkatársai, Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke és Takácsné prof. Novák Krisztina méltatják.

A szentlőrinci Alapítvány tevékenységét Győrvári Márk, volt szentlőrinci polgármester, kuratóriumi elnök mutatja be.”  

Az egyes fejezetek szerzői:

  • Győrvári Márk, Nyersné Gödöny Zsuzsanna: A múzeumalapító – A szentlőrinci helytörténeti alapítvány létrehozása és működése;
  • Grunda Miklós: Dr. Brantner Antal gyógyszerészeti gyűjteménye;
  • Takácsné Novák Krisztina: Dr. Brantner Antal a gyógyszerészi kémia tanára és kutatója;
  • Mayer Klára: Emlékezés-töredékek dr. Brantner Antal szentlőrinci gyógyszerészre;
  • Gál Károly: Tóni;
  • Hankó Zoltán: Dr. Brantner Antal szerkesztő – a mentorom.

Sok korabeli fénykép, érdekes dokumentum teszi érdekes olvasmánnyá a most megjelent könyvet.

A Kar által kiadott történeti kiadványokat, köztük ezt is oktatási célra (a Gyógyszerésztörténet szabadon választható, időszakos tantárgy) és ajándékozásra szánjuk.